Bakos Tímea Orsolya vagyok – környezetkutató és fotográfus.

Hogy miért pont ez a kettő?
💚

A természet iránti szenvedélyem gyerekkorom óta elkísér, és máig meghatározza a munkámat. 21. sz.-i világunk kapcsolódási foka a természettel igen sekélyes lett, és ennek sajnos vannak következményei. Mélyen hiszek benne, hogy csak akkor találhatunk valódi válaszokat az emberi problémáinkra, ha újra szorosan kapcsolódni kezdünk a természethez🍃. Környezetkutatói diplomám mellé 2021-ben fotográfus képzést is végeztem, hogy ezen tevékenység szintén a hivatásommá váljon és a kettőt kreatívan ötvözhessem. A fotózás számomra kifejezés, tisztelgés és párbeszéd – a fény, a víz és az élővilág nyelvén. A képi világnak óriási ereje van. Szeretem, hogy egy jól elkapott kép képes üzenni: kizökkent, megállásra késztet és elgondolkodtat, ha valami lenyűgöző, frappáns vagy éppen átütően kijózanító tárul a szemünk elé.

Mit szoktam fotózni?

🌿A szakmámból fakadóan leggyakrabban vízpartokon, ártéri területeken, nemzeti parkokban készítek felvételeket – sokszor Édesapám régi manuális gépének gyönyörű képeit idézve, amely az első természetfotós inspirációimat adta.
🌆A természeti képek mellett természetesen szeretek városi hangulatképeket is fotózni. A városokban a kultúrát és az izgalmas történeteket keresem.
🧑‍🦰Fentiek mellett portrékat is készítek – legszívesebben szabadtéren, természetes fényben, de a stúdiófotózást is nagyon kedvelem kifejezősége végett. Vallom, hogy egy igazán jó portré többet mond el az emberről, mint egy oldalnyi önéletrajz.

📸 Nézz körül a képeim között, ha megtetszettek és szeretnél Te is képeket, írj bátran az [Elérhetőség] fülön megadott e-mail címemre! 😊
📷 Facebookon is megtalálsz: https://www.facebook.com/timeaorsolya.bakos oldalon rendszeres közzéteszek élményeket, képeket, inspirációkat.

A fotók Rólam (fenti kép) és az Elérhetőség menüben Lajtabán László munkái.

Az alábbiakban megosztok pár történetet a környezetvédelmi és fotós munkásságaimról, bízva benne, hogy inspiráló lesz! 💚



2024 telén Potyó Imre, jeles, sokszorosan díjazott természetfotósunkkal Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI) egyik barlangjában denevéreket fotóztunk🦇🦇🦇, ami számomra igen nagy élmény volt. (A fényképek megtekinthetőek az [Albumok] természetfotói között.) A DINPI területén megtalálható a kis patkósdenevér, nagyfülű denevér, hosszúszárnyú denevér, csonkafülű denevér, pisze denevér és közönséges denevér - mind fontos szerepet játszanak a helyi ökoszisztémában és természetvédelmi programokban. A nemzeti park munkatársai folyamatos monitoring alatt tartják őket. Magam részéről a fotózás alatt megállapítottam, hogy kifejezetten kedves és aranyos jószágok (ezt most komolyan mondom😄). Sosem féltem tőlük, de ennyire közelről látni és vizsgálni őket még nem volt szerencsém. Érdekesség, hogy egész jól látnak a szemükkel is. Ha megismered a szokásaikat, rájössz, hogy eszükben sincs galibát okozni... Ha elő is fordul incidens az emberrel (ritka eset), ők azok, akiket mielőbb vissza kell segíteni a természetes útjukra. Egyébként végzik a nagyon hasznos dolgukat: egyensúlyozzák a rovarállományt és az érzékenységükből fakadóan információt szolgáltatnak az élőhelyükről.

Potyó Imre munkásságát meg úgy gondolom, nem kell bemutatni. Lenyűgöző természetképeivel sikert sikerre halmoz nemzetközi szinten is, folyamatosan népszerűsítve Magyarországot és az itt honos állat és növényfajokat. Köszönöm a fotózást még egyszer Neked, Imi, és a rendszeres és kitartó munkásságodat, amivel közelebb hozod a természetet az emberekhez! 💚

Büsze vagyok rá, hogy a Csíksomlyó menetről készült képem National Geographic fotós oldalán 2018 júniusában a "Nap képe" lett. 😊

https://ng.24.hu/tag/bakos-timea-orsolya/

A képhez tartozó leírás: "A csíksomlyói búcsúra százezrek látogatnak minden évben. A tömeg rendezetten és fegyelmezetten halad felfelé épp úgy mint lefelé. Ez a kép a lefele menetelt ábrázolja, ahogy több útvonalon haladnak az emberek, mintha valamilyen közös erő mozgatná őket több sorban, rendezetten."

♻️Amikor csak tudok, önkénteskedem a PET KUPA-nál. Itt épp a szemléletformálási program közben gyerekeknek magyarázok a szelektálás fontosságáról. (PET KUPA, Sátoraljaújhely, 2024)

♻️Ez egy kimerítő önkénteskedős hétvége volt, de jól bírtuk. A Tiszából kiszedett több TONNÁNYI ❗ megtisztított hulladék után készült ez a "lelkes" csoportfotó.😊(PET KUPA, Kisköre, 2024) 

Gyere önkéntesnek Te is, a folyók várnak !🌎 🌊🐟

https://petkupa.hu/hu_HU/


♻️Művészfotó: PET bálák - Amikor a hulladék újra nyersanyaggá változik. (PET KUPA, Kisköre, 2024)

Vízügyes pillanatok, itt projektvezetőként épp kitüntetést veszek át Láng István Főigazgató úrtól, 2022-ben. 😊

Ezt a fotót az Országos Vízügyi Főigazgatóság, volt munkahelyem egyik kirándulásán "lőttem". A dunakiliti vízlépcső tetején abban a pillanatban a tér és a víz egybefolyása, mindezen a napfény átütése, a magasság és mélység, építmény és ember párhuzama egyszerre volt megfogható.

Ezt a képet is az OVF egyik kirándulásán készítettem. Csak simán nagyon szeretem. 💚

---------------------------------------------------------------

A honlapomat Édesapám, Bakos Csaba Lajos állította össze, akinek ezúton is köszönöm szépen a munkáját. Cége a BLink Info Kft, melynek honlapja alábbi linken érhető el:

https://www.blinkkft.hu/ Profilja: honlapfejlesztés, levelezés, rendszergazdai tevékenységek.

Köszönöm Apu, a sok munkádat! ❤️